Menu Sluiten

Beeldbank-boek van de Maand (Feb-2026)

De Woede van Abraham van Conny Braam uit 2000

Deze maand uw aandacht voor de eerste van drie romans van Conny Braam over de geschiedenis van IJmuiden. In 2000 verscheen De woede van Abraham dat zich afspeelt ten tijde van het graven van het Noordzeekanaal in de periode van 1864 tot 1876.

Nicolas Abraham is een vluchteling uit het tsaristische Rusland die, samen met zijn vrouw Julia en hun dochter Lena, een schamel bestaan leidt in duinvallei De Breesaap. Nicolas is pachtboer, doodgraver en opzichter tegelijk.

Een andere hoofdpersoon uit de roman is Ezekiel Boerhaave, hij is een Haarlemse journalist die met veel belangstelling het graven van het Noordzeekanaal volgt. Na hun eerste ontmoeting wordt Ezekiel op slag verliefd op de eigenzinnige Lena.

De journalist schrijft kritisch over de schrijnende omstandigheden waaronder de kanaalgravers hun werk moeten doen. Hij is een bewonderaar van Multatuli en neemt het in zijn artikelen op voor de duizenden arbeiders. Dat wordt niet in dank afgenomen door zijn eindredacteur die kritische passages zonder meer schrapt.

In het boek volgen we de levens van Nicolas, Julia, Lena en Ezekiel tijdens de kanaalwerkzaamheden, vanaf de signalering van de eerste landmeters tot de opening door koning Willem III. De graverij leidt tot dramatische veranderingen in hun bestaan. Ze raken betrokken bij het lot van de polderwerkers waarbij ook de opstand in 1866 aan bod komt.

De roman eindigt dramatisch, maar om daarvan kennis te nemen zult u die toch echt zelf moeten lezen of herlezen.

Dit boek is te vinden in onze boeken-beeldbank onder registratienummer 0490, alwaar u gegevens over het boek kunt bekijken.

Onze boekenbeeldbank is tevens het boeken-registratiesysteem van onze bibliotheek. Vrijwel alle boeken uit onze bibliotheek zijn geregistreerd met een eigen registratienummer, en dus makkelijk opzoekbaar. Ze zijn voor geïnteresseerden beschikbaar voor inzage bij ons in het Zee- en Havenmuseum na het maken van een afspraak.

  • Bent u geïnteresseerd om dit boek in bezit te krijgen? Dat kan wellicht via ons boekwinkeltje.

In het jubileumjaar 2026 zal de Historische Kring Velsen in deze rubriek uitsluitend boeken plaatsen die te maken hebben met het 150-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal.

De boeken-beeldbank is onze digitale bibliotheek

Neem eens een kijkje in de boeken-beeldbank van de Historische Kring Velsen. Deze beeldbank bevat ca. 500 unieke boeken over de rijke historie van de gemeente Velsen. U kunt in dit boeken-registratiesysteem uitgebreid zoeken. De boeken zijn voorzien van alle bijbehorende gegevens, zoals: titel, auteur, verschijningsjaar, beschrijving, genre, plaats/dorp, uitgever, ISBN-nr, aantal pagina’s, afmetingen, enz.

Ons enthousiaste team van beeldbankbeheerders is bijna elke dag bezig met het toevoegen van informatie over elk boek. We noemen de boeken-beeldbank onze “digitale bibliotheek”. Maandelijks schenken wij aandacht aan één boek uit deze digitale bibliotheek en vertellen daarbij wat over de achtergrond van dit boek.

..... Deel deze pagina via:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.